google-turkiye-alisveris

Google Logosunu Değiştirdi!

Google’ ın Ocak 1998 yılında kurulduğu zamanların ilk kurumsal logosuna gidecek olursak şaşırırsınız. Öyle ki logonun arkasında ne bir tasarımcı ne de bu işe yatırılan bir bütçe vardı. O logo Google’ ın kurucularından Sergey Brin tarafından tasarlanmıştı. Brin, ilk logoyu hazırlarken açık kaynak kodlu Linux yazılımı olan GIMP’ le başladı.

Brin’ in asıl amacı, logonun Yahoo’ nun logosuna benzemesini ancak ona göre daha dikkat çekmesini istiyordu. İşte tam da bu sebeple GOOGLE kelimesinin harflerinin tamamını farklı renk harfler ile yazdı. Böylece ilk logo oluştu ve 2009 son çeyreğine kadar bu logo kullanılmaya devam edildi. Brin daha sonralarda Ruth Kedar ile yeni logo yapımı için anlaşarak kendisinden revize istedi. Ruth Kedar, zaten logoyu revize ederken en çok kullanacağı renkler üzerinde düşündüğünü defalarca açıkladı. Çalışmalar sonuç verdi ve 2010′ da revizeye gidilen yeni logoda tüm harflerin renkleri ana renk, sadece “L” harfinin rengi ara renk oldu. ( Yeşil ) “L” harfinde verilmek istenen mesaj ise çok netti: “Google, kuralları takip etmez!”

Yıllar geçti, bir çok revizeden geçen logo, 2015 4. çeyreğinde yeniden revize edilme süzgecine girdi. Bu sefer Google daha önceki gibi sans-serif yazı tipiyle değil, daha düz, sade, yumuşak ve yuvarlak bir font seçerek “Product Sans” isimli fontu kullandı. Bu yeni logo tasarımı ile beraber Google, uygulama kısayollarını, bekleme animasyonunu, kurumsal kimliğine etki edecek bir kaç tasarımını daha değiştirdi.

İşte yeni Google!

Önceki yazı
Profesyonel Bir E-Ticaret Yazılımı Markası
Sonraki yazı
Sosyal Medya Mecraların′ da Doğru Pazarlama
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü