Youtube Video İle Para Kazanma Yolları ve Yöntemleri

289 0
Youtube'da Video İle Para Kazanma Yöntemleri

Gün geçtikçe youtuber ünvanını alan bir çok yaştan insanla karşılaşıyoruz. Dünyada hızla büyüyen youtube camiası, ülkemizde de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor diyebiliriz. Youtube’u her ay 1 milyardan fazla kişi ziyaret ediyor ve bu sayı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere bir çok kişi de haliyle Youtube’a video yükleyerek bu işten az veya çok para kazanmanın peşinde! Özellikle amerikalı youtube kullanıcıları video’sunun her 1000 izlenmesi için 1 ila 3 dolar arasında para kazanıyor. Bu oran ülkemizde daha düşük de olsa, video içeriğine göre artış gösterebiliyor. Youtube’un en güzel yanlarından biri ise, yüklemiş olduğunuz video’lar yayında olduğu sürece izlendikçe para kazanmanızdır. Bu bağlamda Youtube’un oldukça güzel bir ek gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Youtube’da Para Kazanma Yolları! Youtube’da nasıl para kazanılır? sorusunun yanıtını birlikte inceleyelim. Youtube reklam yayıncılarını ve reklam verenleri bir araya getiren bir algoritmaya sahip. “Google kendi şirketinde hangi algoritmayla çalışıyorsa Youtube için de aynı algoritmalarla çalışıyor” aklınızın bir ucunda kalsın öncelikle. Yani bu şu demek; Google arama sonuçlarını neye göre ve nasıl listeliyorsa Youtube’un arama sonuçları sıralamasını da ona göre listeliyor ve daha fazlası…

Konuya dönelim. Youtube’da para kazanmanın yöntemleri var.

  1. Gelir Ortaklığı: Youtube’da Google’a ait olan Adwords ve Adsense sistemleri ile para kazanabilirsiniz. Video’larınızın içerisine gömülen ve izleyicinize sunulan kısa reklam video’ları için Google az miktarda da olsa video içerisinde reklam göstermeyi kabul ettiğiniz ve gösterimini sağladığınız için, reklamverenden aldığı ücretin bir kısmını size öder. Adı da buradan gelir bu başlığın, ortada reklam verenden gelen bir gelir var ve buna ortak olarak kazanç sağlıyorsunuz.
  2. Youtube’da Ürün veya Hizmet Reklamlarınız: Youtube çok geniş bir kitle tarafından takip ediliyor. İşletmeniz var, sanal mağazanız var, pazar yeri mağazanız var, veya e-ticaret siteniz var. Kendi verdiğiniz hizmetleri veya sattığınız ürünleri çektiğiniz özgün içerikli video’larınızda geçirin. Böylelikle ciddi bir potansiyel hedef kitleye ulaşırsınız ve kendi kendinizin tanımını yapmış olursunuz. Doğru potansiyel kitleyi hedeflerseniz ve tanıtımınızı doğru yaparsanız eğer, potansiyel kitlenizi muhakkak gerçek müşteri kitlesine dönüştürebileceğinizden emin olabilirsiniz.
  3. Ürün veya Hizmet Tanıtımı: İnternet üzerinden potansiyel kitlesine ulaşmak isteyen bir çok şirket var. Eğer özgün içerik üretiyorsanız ve ciddi bir hedef kitleniz var ise; kitlenizi önce analiz edin, ve kitlenize uygun bir şirketle / markayla görüşün. Anlaşma sağlamanız durumunda “influencer” ünvanını almış olursunuz ve markaların ürün veya hizmetlerini tanıtmanız karşılığında anlaştığınız şirketten ödeme alırsınız.

Youtube’da para kazanmak için ne yapmanız gerekir? Ne tür video çekmeniz gerekir? Youtube nasıl ve ne zaman ödeme yapıyor? Tüm bu soruların yanıtlarını farklı makalelerde bulabilirsiniz.

Youtube para kazanma ile ilgili sorularınız varsa eğer, aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Merak etmeyin, en kısa sürede yanıt vereceğimden emin olabilirsiniz.

Related Post

Leave a comment