Türkiye’ deki Youtube Kanallarına Vergi Mi Geliyor?

665 0

İnternet üzerinde yer alan servisler aracılığıyla gelir elde eden kullanıcıların, büyük bir bölümü elde ettiği gelirin vergisini ödemiyor. Durum böyle olunca, bu kazançların vergiye tabi olup olmadığı tartışmaları yıllardır devam ediyor. Geçtiğimiz ay Maliye Bakanlığı sosyal ağlarda reklam yapanlar için vergi düzenlemesinin yolda olduğunu duyurmuştu.

Bu kez Youtube ve Dailymotion gibi video paylaşım siteleri için açıklama geldi. İnternette izlenilen video miktarının her yıl katlanarak arttığını belirten yetkililer, Youtube, Dailymotion gibi video paylaşım sitelerinde içerik üreterek gelir elde eden hesapları kontrol ettiklerini ve para trafiği saptanılan kişilerden vergi alınmaya başlandığını belirtiyor.

Vergilerden kaçınmak isteyen bazı kişilerin hesaplarını KKTC’ ye taşıdığını belirten Maliye, bu kişilerin vergi ödemesi için gerekli düzenlemeler konusunda düğmeye basıldığını vurguluyor. Ayrıca, firmaların ofisleri hakkında bilgi verildi.

Youtube’ un henüz ülkemizde ofisinin bulunmadığını belirten yetkililer, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de resmi bir temsilcilik kurmasının gerekli olduğunu vurguluyor. Dailymotion’ ın ise ülkemizde büro açarak hem vergisini ödediği, hem de sitesinde yayınlanan videolarla ilgili hukuki sorumluluğu üstlendiği belirtiliyor.

Related Post

Leave a comment