Türkiye’ de Doğal Reklamlar Artış Gösteriyor

676 0

Son zamanlarda Native Advertising terimini çok sıklıkla duyuyoruz. Türkçe karşılığı doğal reklam olan bu terim, geri dönüşü oldukça etkili ve bir çok markanın bilinirliğini geniş kitlelere aktarmak için kullanılmaya başlanılan bir reklam türü olmuştur. Sosyal mecralarda sıklıkla karşımıza çıkan bu doğal reklamları sonraki dönemlerde de sıklıkla duyacağımızdan eminim…

Doğal reklamları çoğu markanın tüketicelere iletmek istediği mesajla birlikte içinde barındıran reklam modellerinden ayıran en büyük özelliği doğasına uygun olmasıdır. Yani doğal reklamlarda asıl amaçlanan kullanıcıları rahatsız etmeden reklam sergilemektir.

Var olan bir belgenizi, videonuzu ve ya herhangi bir içerik dosyanızı çoğu şirket satın alarak doğal bir şekilde bunları daha geniş kitlelere tanıtmasıyla doğal reklam anlayışını daha da yükseltmiş oluyor. Doğal reklamlar, websitelerinin içeriklerini bozmayacak şekilde yapıldığından dolayı daha fazla dikkat çekiyor ve daha çok izlenme doğuruyor. Az önce bahsettiğim konu üzerine durmam gerekirse çoğu kitlenin doğal reklamları seçmesinin asıl nedeni, reklamın sitenin akışını bozmamasıdır. Sitenin içeriğiyle bütünleşerek hazırlanan doğal reklamlar izleyiciyi daha çok kendine çekiyor ve kişi de bir sıkılma duygusu bırakmadan tıklanmayı sağlıyor.

Bir diğer reklam türü olan ve tanıtım amaçlı hazırlanıp web sitelerinde afiş olarak kullanılan banner reklamlarının gün geçtikçe hedef kitlesi düşmeye başladı. İnsanlar güvenlik açısından dolayı doğal reklamları daha çok tercih etmektedir. Bu nedenle son zamanlarda banner reklamlarına oranla doğal reklamlar daha çok beğenilip izlenmektedir.

Kullanıcılar doğal reklamlarını farklı sitelerde paylaşabiliyorlar. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal mecralarda paylaşılan reklamların tümü doğal reklam türlerindedir.

Örneğin, modayı konu alan bir websitesine girdiniz. Burada bir elbise arıyorsunuz. 2016 elbise modelleri isimli içerikte bir e-ticaret sitesinin videosu var ve bu video içerikle bütünleşmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kullanıcı bu videoyu büyük oranda izleyecektir diye düşünebiliriz.

Related Post

Leave a comment