insandan-hayvana-covid-virus-bulasir-mi-min

İnsanlar Hayvanlara Covid-19 Bulaştırıyor Mu?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kedilere insanlardan koronavirüs bulaşabileceğini ortaya çıktı. Araştırmanın üzerinde çalışan bilim insanları, böyle bir durumun aynı zamanda kedi ve köpek gibi hayvanlardan insanlara virüsün bulaşma ihtimalinin araştırılması gerektiğini belirtti. Bu konuyla ilgili kafalar biraz karışıklık içerisinde.

Dünyanın bir çok yerinde benzer bir çok örnek durum zaten vardı. Dolayısı ile özellikle evcil hayvanlar olarak değerlendirildiğinde sonucu pozitif çıkan pek çok kedi ve köpek olduğu bildirilirken aynı zamanda bazı hayvanlarda da pozitif vakalar tespit edilmiş durumda.

Araştırma virüsün insandan evcil hayvanlara bulaşabilme ihtimalinin olduğunu gösteriyor, ama bundan daha önemli bir noktaya da parmak basıyor; enfekte olan hayvanların virüsü yayıp yaymadığını anlama noktasında daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu türden bir riskin virüsün yayılmasını hızlandırma ihtimali olduğundan bu alandaki çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiği ifade ediliyor.

, ,
Önceki yazı
Covid 19 Ne Zaman Bitecek? İşte Bill Gates’in Yorumu
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü