Dijital Sanat Pasaportu – Herkes İçin Sanat Var

Meşhur sanatçıların ortak özelliklerinden bir tanesi de eserlerinin herkes tarafından beğenilmeleridir. Fakat çoğu zaman oldukça az insan güzel sanatlara erişebiliyor. GalleriesNow’ ın kurucusu ve CEO’su Tristram Fetherstonhaugh, The Memo’ya verdiği röportajda “Çoğu sergi genellikle altı ila sekiz hafta sürüyor. Bu kadar kısa sürünce de sergiyi kaçırmak kolay oluyor” dedi.

Çok fazla sergiye giden insanlar bile bazen bütün sergilere yetişemeyebiliyor.

Herkes için sanat

GalleriesNow, Londra’daki ve dünyadaki gelecek sergileri listelemek üzere başlatılan bir projeydi fakat sanal gerçekliğin gücünü kullanmaya başlayan Fetherstonhaugh listeme yönteminin ötesine geçti. Fetherstonhaugh’ın yeni uygulaması ArtPassport, listeler ile sanat eserlerinin 360 derecelik yüksek çözünürlüklü fotoğrafını bir araya getiriyor. Google Cardboard ile dünyanın her yerindeki birçok galeriyi ücretsiz görerek üç boyutlu galeri tecrübesi yaşayabilirsiniz. Sürekli yeni sergiler ekleniyor ve güncelleniyor. Yeni bir sergi eklendiğinde telefonunuza bildirim de geliyor.

Ticari amaçlar da var

ArtPassport ile ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri galerilerin para ödeyerek eserlerinin daha geniş bir kitle tarafından görülmesini istemeleri. Fetherstonhaugh, “Galerilerin motivasyonunu daha geniş kitlelere ulaşabilmek oluşturuyor. Bu durumu sanat fuarı gibi düşünebiliriz; galeriler eserlerini takdir edebilecek diğer galerilerle bir arada olmak istiyor.” diyor.

Galerilerin çoğu satış yaparak para kazandığı, satış yapılması için de insanların eserleri görmesi gerektiği için Fetherstonhaugh ticari sebeplerin olduğunu da göz ardı etmiyor. Neticede sanat herkesin keyif alabilmesi için üretiliyor. ArtPassport da bunu gerçekleştirmek için güzel bir fırsat. ArtPassport henüz sadece iOS’ta mevcut.

( Kaynak: dunyahalleri.com )

, , , ,
Önceki yazı
Olay Yaratan 1 Nisan Reklamı’ na Çok Ceza Yağdı
Sonraki yazı
Turkcell’ in Dijital İletişim ve Sosyal Medya Konkuru Sonuçlandı
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü