Çocuklarda Hayal Gücü ve Yaratıcılık Nasıl Gelişir?

Yaratıcılık ve zekanın her bireyde olduğu gibi küçük yaşlarda ortaya çıkması gerekiyor. Yaratıcılığın ortaya çıkması, onun gelişmesi, onun geliştirilmesi çok küçük yaşalra dayanır. Bu sebeple de erken yaşlarda başta ebeveynler olmak üzere eğitmenler de bu yeteneğin gelişmesi için çocukları desteklemelidir.

İnsanların çoğu yaratıcılık yeteneği hakkında yeterli bilgiye sahip değil veya profesyonel davranmıyor. Dolayısı ile bebeklerine bu çok küçük yaşlarda destek veremiyor. Hatta üzerine zekâ geriliği yaratacak iletişimlerde bulunuyorlar.

Çocuğun zihinsel en iyi gelişimi ve yaratıcılık gelişimi için muhakkak eğitici oyuncaklarla desteklemelidirler. Örneğin kendi kendilerine oynayabilecekleri geometrik şekiller. Bu tür oyuncaklarla oynamak ve ortaya bir şeyler çıkartmak çok küçük yaşlara dayanır ve çok önemlidir. Bir diğer örnek ise yap-boz’lar. Kişisel gelişimi destekleyen, tüme varım özelliğini arttıran harika bir oyundur çocuk yapboz puzzle‘lar. Kişisel gelişim ve zihin gelişimi için yapbozlar çok önemlidir. Basit tasarımlı ve az parçalılardan başlayıp çok parçalılara doğru ilerlerseniz 3-4 yaşlarından itibaren büyüyen gelişimi ve değişimi siz de göreceksiniz.

Yaratıcılığa zarar veren yetişkin davranışları!

  • Gözetim: Çocuğun her yaptığı aktiviteyi gözetlemek onun kendisine olan güvenini azaltacak ve yaratıcığına zarar verecektir.
  • Ödüllendirmek: Onun yaptığı her olaydan sonra ödüllendirmeyin. Onu bu ödüllere bağımlı hale getirirsiniz ve yaratıcılık hissini azaltırsınız.
  • Yarıştırmak: Çocukları yarıştırmayın. En basitinden yemek yerken bile başka çocuklarla kıyaslamayın. Yarıştırdığını hisseden çocuğun kendine güveni azalır, başaramamak korkusu gelir. Bu da yaratıcılığına zarar verir.
  • Seçim İmkânı: Bırakın ne istiyorsa onu seçsin. Engel olmayın. Onun yaratıcılığını desteklemek için gerçekleştirmeniz gereken en önemli unsurlardan biri geniş seçim imkânı sunmaktır.
  • Aşırı Kontrol: Aşırı kontrol etmeye çalışmayın çocuklarınızı. Üzerinde çok fazla derecede kontrol hisseden çocuklar yapacağı aktiviteler esnasında sizi her zaman hissedecek ve tek olmadığını bildiği için istediği gibi hareket edemeyecektir.
, , ,
Önceki yazı
MNG Kargo Yayla Şubesi ve Müdürlük Şikayet Var
Sonraki yazı
Sevgiliye En Güzel Kişiye Özel Hediyeler Neler?
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü