Bütün Başarılı İnsanların En Sık Yaptığı Alışkanlıklar

1151 0

Her ne kadar başarı kavramı kişiden kişiye değişen bir kavram olsa da bazı insanların başarıları tüm dünyada yankı uyandırır ve hemen hemen hepimiz bu insanları merak eder ve yakından tanımak isteriz. Bu kişiler kimdir, neler yapmıştır, şu anki konumlarına nasıl gelmişlerdir, bu işin sırrı nedir hep merak ederiz.

Kimimiz ise sürekli bir gün onlar kadar başarılı olmanın hayalini kurar. Yapılan araştırmalara göre başarılı insanların alışkanlıklarından bazılarının ortak olduğu ortaya çıkmıştır. Bu alışkanlıklar nelerdir bir göz atalım:

1) Egzersiz yaparlar

Düzenli olarak egzersiz yapmak hem daha sağlıklı ve zinde olmamızı sağlar hem de psikolojik olarak kendimizi daha rahatlamış ve pozitif hissetmemize yarar. Bu yüzden günlük programımızda mutlaka egzersize yer ayırmamızda fayda var.

2) Çok okurlar

Kitap okumanın önemini bilmeyen yoktur. Hem zihnimizi hem de hayal gücümüzü müthiş derecede geliştiren kitaplar bizi bulunduğumuz yerden alıp bambaşka diyarlara götürür, bambaşka karakterlere bürünmemizi sağlar. İşte, kitap okumak başarılı insanların vazgeçemedikleri alışkanlıklar arasında çok önemli bir yere sahiptir.

3) Güçlükler karşısında pes etmezler

Hayatımızda güçlükler ve sıkıntılar mutlaka olacaktır. Hayat her zaman toz pembeden ve eğlenceden ibaret değildir. Çıkışları kadar inişleri de vardır. Bazen adeta bütün işlerimiz ters gider, bütün olumsuzluklar üst üste gelir. Böyle zamanlarda birbirimize kenetlenmek ve yola devam etmek en mantıklı hareket olacaktır. Başarılı insanlara baktığımızda ise onların kolay kolay pest etmediklerini ve azmettiklerini görürüz. Bir örnek vermek gerekirse, Walt Disney keşfedilmeden ve ünlü olmadan önce herkes onu reddediyor ve çizdiği karikatürlerle alay ediyordu. O ne yaptı? Tabi ki pes etmedi. Karikatürlerini göstermeye ve insanların kapılarını aşındırmaya devam etti.

4) Zamanlarını çok iyi yönetirler

Özellikle hayatın hızla aktığı ve ister ister birçok uyarana maruz kaldığımız ve dikkatimizin sık sık dağıldığı bu çağda zaman yönetimi oldukça önem kazanmıştır. Hepimizin zamanı kıymetlidir ve yapacak çok şeyimiz vardır. Hayatta tek bir sorumluluğumuz veya işimiz yoktur. Anne baba olmak, eş olmak, çalışan veya firma sahibi olmak, kardeş olmak gibi birçok role bürünmemiz gerekir. Bunları yaparken bir tarafa vakit ayırırken diğerlerini de ihmal etmememiz gerekir. İşte bu noktada zaman yönetimi kavramı devreye girer. Başarılı insanlar zamanlarını etkili ve planlı bir şekilde yönetir. Bu sayede bütün rollerine vakit ayırabilir ve mutlu olur. Bu da başarıyı beraberinde getirir.

5) Hayır demeyi bilirler

Kimimiz için “Hayır” demek pek de kolay değildir. Bir şeyi veya durumu istemesek de sırf karşı taraf kırılmasın diye evet deriz veya sesimizi çıkarmayız; ama içimiz içimizi yer durur ve üzülürüz. Başarılı insanlar ise tam tersidir. Onlar gerektiği zaman reddeder ve hayır der. Hayır demenin onların en doğal hakkının olduğunun bilincindedirler.

( Kaynak: evarkadasiyolda.com )

Related Post

Leave a comment