Viral Reklam Tanımı ve Kullanılabilirliği

758 0

Viral reklam, ağızdan ağıza bir virüs gibi yayılarak oluşan bir reklam türüdür. Son zamanlarda yaygınlaşmış olan bu reklam türü markaların bilinirliğini arttırmak, ürünlerin satışını çoğaltmak veya bilinmeyen ürünlerin daha hızlı bir şekilde tanıtılmasında rol oynamaktadır. Yayılımı, insanların birbirlerine söylemesiyle veya çoğu sosyal mecra paylaşımları sayesinde oluşmaktadır.

Bir ürünü hedef alan reklamın daha kısa sürede yayılması ve izleyici kitlesinin çok olması üzerine insanlar çoğunlukla bu yöntemi seçmektedirler. Bu nedenle firmalar genel olarak viral reklamları satın almakta ve izleyiciye sunmaktadırlar.

İnsanlar, daha çok kişi tarafından tanınmaları ve izlenmeleri için kısa videolar çekerek bunları sosyal mecralarda paylaşmaktadırlar. Dikkat çeken videolar beğenildiğinde beklenildiğinden fazla ilgi görerek zirveye oturabiliyorlar. Viral reklamlar, güldürürken ağlatan, neşelendirirken öfkelendiren türlerde olabiliyor. İnsanlar çoğunlukla neşeli ve öfkeli reklamları izlemeye yöneliyor. Komik bir olay geçen videoda insan ister istemez kendini o olayın içerisinde buluyor ve yüzünde ufaktan ufaktan gülümsemeler oluşuyor. Bunun gibi öfke içeren bir videoda da ise insan karşısındaki kişiden etkilenerek kendini bir öfke içerisinde bulabiliyor.

Örneğin; üniversiteli bir genç kızın eski sevgilisinden aldığı hediyelik eşyalarını kısa bir video çekerek GittiGidiyor websitesinde satışa çıkarması çoğu kişi tarafından beğenilerek izlendi ve kısa sürede izlenme rekoru kırdı. Bir başka örnek olarak, Gençturkcell’ in her sene yaptığı gibi bu senede sevgililer gününe özel olarak Yıldız Tilbe’ yi konuk etmesi ve sözleri önceden uyarlanmış eğlenceli bir parçasıyla milyonların dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Bunun gibi bir genç adamın Türk Hava Yolları için çektiği videoda sevgilisine evlenme teklifi etmesi de en beğenilenlerin içine girdi ve çok ses duyurdu.

Related Post

Leave a comment