sosyal-medya-zararlari-yeme-aliskanligi-min

Sosyal Medya Gençlerin Yeme Alışkanlığını Bozuyor

Avustralyalı araştırmacılar tarafından yürütülen ve sonuçları International Journal of Eating Dergisi’nde yayımlanan araştırma, gün içinde 2 saatin üzerinde sosyal medya kullanılmasının gençlerde yeme bozukluğu gelişmesine neden olduğunu belirledi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, sosyal medya kullanımının yeme alışkanlıkları ve beden algısı üzerine etkisi konusunda erişkinlerde yapılmış birçok çalışma olduğunu söyledi.

Okul çağındaki çocukların bu konuda nasıl etkilendiklerini belirlemenin önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, sosyal medya kullanma sıklığının bütün dünyada arttığını ve kullanım yaşının giderek düştüğünü ifade etti.

AA’nın haberine göre; Yıldız, bu konuda Avustralya’da yeni bir çalışmaya imza atıldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Yapılan araştırmaya, 5 ayrı okuldan 7. ve 8. sınıf öğrencileri katıldı ve öğrencilerin ortalama yaşı 13 olarak belirlendi.

Toplam 534 kız, 462 erkek öğrencinin dahil edildiği araştırmada, facebook, instagram, snapchat, tumbIr kullanımları hakkında bilgi edinilirken, katılımcıların yeme davranışları standart anketlerle ölçüldü.

Öğrenciler arasında kızların yüzde 75’inin, erkeklerin ise yüzde 70’inin en az bir sosyal medya hesabı olduğu belirlendi. Araştırmada, ayrıca sosyal medya uygulamaları arasında kızlarda yüzde 68, erkeklerde yüzde 62 ile en yaygın kullanılan uygulama instagram olarak tespit edildi.”

, , ,
Önceki yazı
Ikea ve Metro Yılbaşı Alışverişi ve Yılbaşı Ağaç Süsleri
Sonraki yazı
Twitter’dan Yaş Sınırı Kararı Geliyor Hadi Bakalım
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü