Neden Engelleri Kaldırmak İçin Direniyoruz?

811 0

Kendi oluşturduğumuz saçma sapan engeller yüzünden elimizde bulanan çoğu fırsatı kaçıyoruz. Hiç düşündünüz mü? Benim başarı hikayem neden yok? Ben söyleyeyim; kendiniz yüzünden. Toplum baskısı, kendinizi küçük görüp ve diğer herşeyi dev gibi görmek, karamsarlık, azimsizlik plansızlık.

Evet doğru duydunuz; azimsizlik. Çünkü hayallerinizi kuruyosunuz, düşünüyorsunuz, ilk adımda hayatın karşımıza çıkardığı ufacık engelden korkup geri çekiliyoruz. Aslında yapmamız gereken şey; asla hiç birşeyden korkmayıp hedefe odaklı şekilde yolumuza devam etmek. Henry ford’un çok güzel bir sözü vardır:” Engeller, gözünüzü hedeften ayırdığınız anda karşınıza çıkan o ürkütücü şeylerdir!” bence çok doğru söylüyor. Asla hedeften ayırmayın gözünüzü ve hedefinize ulaşınca çok başarılı olucaksınız.

Herşey çok kolay olacak diye bir şey yok. Büyüklerimizin dediği gibi düşe kalka birşeyleri öğreniceğiz. Ama her yere düştüğünüzde biri sürekli sizi kaldırıyorsa bu da olmaz. Eğer biri sizi kaldırıyorsa hayatın zorluklarını hiçbir zaman göremiyeceksiniz hep duvarlarım içinde olucaksınız. Kendi başınıza öğrenmeniz gerekiyor. Mesela şehirdışında üniversite okumak gibi şeyler hayatı o zaman anlıyorsunuz. Hayatın zorlukları sizi korkutmasın. Hayatın size verdiği o dersler o kadar anlamlı ki. Benim ilk hayat dersim işe giderken doluya tutulmam gerçekten. Baktığınızda hiçbirşey olmamış gibi ama ilk defa yaşayan ve yanındanızda size yardım edebilecek biride olmadığı için çok zordu.

Plansız bir başarı ilk defa gittiğiniz bir şehirde haritasız dolaşmaya çalışmaktır. Bu konuda çok güzel bir söz var: “ Bugün bütün büyük zaferler üzerinde düşünülerek yani planlanarak elde edilmiştir. Siz de başarılı bir birey olmak için hayatınızı planlayın!”.

Ve asla ve asla unutmamanız gereken şey; Ertelemeyin! Biz gibi fanilere sonsuzluk yoktur. Zamanınızı bir yol olarak görün ve zaman ilerledikçe bu yol kısalmaya başlar. Asla keşkelerle yaşamayın başarınızın en büyük engelidir. Ne demiş atalarımız:”Bugünün işini yarına bırakma.”

Başarıya ulaşan insanlar hayallerine sırayla yürüyen bireylerdir. Peki, siz neden bu kişilerden birisi olmayasınız?

Velasılkelam; hedeflerinizden, hayallerinizin vazgeçmeyin. Azmedin!

Related Post

Leave a comment