Google 21 Nisan’ da Alt Yapı Algoritması’ nı Değiştiriyor!

674 0
Google 21 Nisan’ da Alt Yapı Algoritması’ nı Değiştiriyor!

Google 21 Nisan tarihi itibariyle alt yapı algoritmasındaki düzenlemeyle arama sonuçlarında mobil uyumu olan web sitelerini yukarı çıkaracağını, mobil uyumu olmayan web siteleri ise önceki sıralamaya göre aşağı indireceğini açıkladı. Bu ibarenin en açık şekli şu; “eğer bu saatten sonra mobil cihazlara uyumlu bir web siteniz yoksa, web sitenizi aşağı indiririz”.

Nedir Google’ ın Alt Yapı Algoritması Söyleminden Kastı?

Google çağa ayak uyduran, teknolojiyi iyi takip eden, oldukça yakın takip yenilikçisi bir global şirkettir. Bu özelllikler ve belki daha da fazlası, Google’ ı bir arama motoru olarak bu tür düzenlemelere gitmesini sağlar.

Son yapılan araştırmaya göre dünya üzerinde internet kullanımı ve web sitelere erişim %50 oranında artarak ciddi bir grafik gösteriyor. Hal böyle olunca mobil cihazlardan daha doğru sonuçlar almak için onlara yatırım yapmak şüphesiz ciddi bir pazarlama sınıfı olmuştur.

Google diyor ki; “Varolan bir web site bilgisayarlardan nasıl düzgün görüntüleniyorsa, mobil bir cihazdan da görüntülendiğinde düzgün görülmeli. Bunu ya bilgisayar için ayrı, mobil cihazlar için ayrı, hatta tabletler için de ayrı oluşturursunuz ve benim anlayacağım dilde bana iletirsiniz; ya da bilgisayarlar dahil tüm cihazlar için tek bir tasarım ve yazılım alt yapısı oluşturup bana tek bir yapı sunarsınız. Tercih tamamen sizin!” İşte tüm cihazlar tarafından algılanabilen bu tek bir yapının kod adı “Responsive Website” dır. Türkçesi ise “Duyarlı Web Sitesi”. Bunu da söylemiş olalım.

Akıllarda artık bir çok soru işareti var.

Acaba Türkiye’ deki reklam ajansları ve yazılım şirketleri bu algoritma düzenlemesi için gerekli bilgiye ve alt yapıya sahip mi? ( 1 )
Bu algoritma değişikliğiyle web site tasarım ve yazılım fiyatlarında artış olur mu? ( 2 )
Mobil cihazlara uyumlu bir web sitenin neye, ne kadar avantajı olacak? ( 3 )
Eğer söylenenler ve Google’ın açıklamasındaki kadar sıralamaya etki edecekse ne yapmamız gerekiyor? ( 4 )
Şimdi gelin bu soru işaretlerini genel anlamda üzerinden hep birlikte geçelim;

( 1 ) Google’ ın bu algoritma düzenlemesini uygulamaya koyacağı tarih elbette belli değildi, özellikle de Türkiye’ deki reklam ajanslarının ve yazılım şirketlerinin neredeyse %90′ ı şoka uğradı. Ancak Google bu algoritma düzenlemesinin alt yapı çalışmalarına 2012 yılı son çeyreğinde zaten başlamıştı, ve akıllı olanlar kendilerini henüz bu düzenleme duyurulmadan yani 21 Nisan 2015 tarihini beklemeden mobil arayüz tasarım / yazılım konularında geliştirmeye başlamıştı. Evet, Türkiye tasarım alt yapısıyla da yazılım alt yapısıyla da tasarımcısıyla da yazılımcısıyla da bunların hiçbirine hazır değildi. Ama Türkiye hızlı gelişen, güncel revizeleri iyi takip eden bir ülke; böyle düşünürsek ortalama 1 sene içerisinde profesyonel olmasa da bir çok firma kendini bu alanda da geliştirecektir. En azından biz buna inanıyoruz.

( 2 ) Öyle alt yapı değişikliği, algoritma düzenlemesi deyip geçmeyin sakın! Bu iş yıllarca değer verilmeyen ve SEO kısaltmasıyla söz ettiğimiz Arama Motorları Optimizasyonu’ nun ( Search Engine Optimization ) diğer bir rengi aslında. Siz gidin kalitesiz bir ajansa, şirkete, hatta kendini profesyonel zanneden bir tasarımcıya aslı astarı nedir bilmeden ucuzdan iş yaptırın tasarımından yazılımına, hatta üstüne hazır içerik yönetim sistemleriyle yaptırın; sonra da nasıl olacak bu işler diye düşünün. Bakın bu tür konular tamamen işçilik isteyen, hizmeti benimseyen ve profesyonel anlamda bilgi / tecrübe sahipleriyle yapılır. Bilgi ve tecrübeyle beraber profesyonel bir hizmet, doğru bir yazılım ve tasarım örneği talebiniz ise tabi ki fiyatta artış sağlatır. Şüphesiz günler, belki de haftalar sürecek olan ve mobil cihazlarla da uyumlu olacak bu tasarım / yazılım derlemesi sektörü daha fazla kalitelileştirmekle beraber fiyatlara artış olarak yansıyacaktır.

( 3 ) Kısacası bundan sonra Google’ da yapılan arama sonuçlarında iyi bir konum almak istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Zira mobil cihazlar ile uyumlu bir web siteniz yok ise, yavaş yavaş Google sıralamasında aşağılara ineceksiniz demektir. Tam tersine Google’ ın istediği gibi bir web siteniz varsa da şüphesiz sayfalarınızla ilgili aramalarda yukarılara çıkabileceksiniz.

( 4 ) Kesinlikle hemen alanında profesyonel bir reklam ajansı veya uzman bir yazılım şirketi ile görüşerek daha fazla detay edinmelisiniz. Ve sonuç olarak Google’ ın talep ettiği şekilde bir web site sahibi olmaya karar vermelisiniz.

Web sitenizin yeni algoritmaya uygun olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Tüm bunlar için bir yol gösterici ararsanız yine Google’ a başvurabilirsiniz. Google’ ın, neler yapabilceğinize dair iyi bir anlatım yaptığını düşünüyoruz. Bu makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar bilginin yeterli olacağını düşünüyoruz.

Daha sonra yine ve yeniden “Google Alt Yapı Algoritması” ile ilgili makalelerimiz olacak.

Bizi takip etmeye devam edin.

Related Post

Leave a comment