Dijital Dünyada Değerlendirilen Reklamın Önemi

Telefon, bilgisayar, tablet vs. teknolojik araçlar kullandığımız ve çoğu şeyi halletiğimiz bu araçlar yaşam kaynağımız olarak bir konuma gelmiştir. Teknoloji sayesinde her şeyi internetten sağlar olduk. Kıyafet, yemek sipariş ediyor ihtiyaçlarımızı oturduğumuz yerden internetten halledebiliyoruz. Bu konumla beraber reklamların daha çok dijital dünyada yer aldığını görüyoruz. Hootsuite 2017 dijital raporuna göre dünyada 3.773 milyar internet kullanıcı mevcut ve internetin penetrasyonu yüzde 50 oranında. Geçen yıldan beri yüzde 10 büyüme görüldü ve bir yılda 354 milyon kişi daha internet kullanıcısı olarak aramıza katıldı. Bu artışın her sene artığını görebiliyoruz ne kadar artıkça ve ne kadar dünyamız da yer edildikçe reklamcılığın dijital platformlarla destek sağlandığını görüyoruz. 

Reklamcılık da ilk olarak hedef kitle belirlenmeli ve kaliteli işler çıkarılmalıdır. Bir iş ne kadar beğenilirse o kada insan tarafından keşfedilir ve büyür. Bir reklam insanın bakış açısını değiştirecek ve farklı düşünce uyandıracak türden olmalıdır ki insanların dikkatini çeksin. Reklamı eğlenceli hale getirerek de insanların aklında kalıcılık taşıyabilmek gibi.

Herkesin kullandığı, tıkladığı dijital platformlar insanın bakış açısını değiştirir farklı şeyler ararlar ya da kaliteli ve güvenilir bunu sağlamak için hedef kitleye odaklanarak hesaplamalar düzgün yapılmadır. Örneğin bir ayakkabı sitesine girdiğinizde sitenin düzgün bir konumda olması gerekir insanlar istediğini kolaylıkla öğrenebilsin diye, daha sonra bir ayakkabı sitenin ayakkabı satımı, kalitesi bir fotoğraf çekimiyle anlaşılmalı ve bilinmelidir. Sosyal medya hesaplarına girildiğinde üst sıralarda yer almalıdır. Dijital platformlar insanlar güvenilirlik açısında çok bilinen ve kaliteli ürünler aramaktadır.

Bildiğimiz gibi artık insanların daha çok kullandığı ve hayatında önemli bir yer edindiği teknoloji reklamların görülmesine yardımcı oluyor. Bunu yanı sıra reklamı eğlenci hale getirerek farklı yollara başvuruyorlar. Uygulamalar üreterek bir işi rahat bir konumdan haledebilir oluyoruz.

Önceki yazı
Kurumsal Şirketler İçin Sosyal Medya’ nın Önemi
Sonraki yazı
Almanya’ da Türkiye Reklamları Yayınlanmayacak
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü